Bunny - my best friend

Ochočení a výchova

Musíte prostě myslet jako králík :-) Důležité je si uvědomit, že králíček je společenské zvířátko, které si k Vám dokáže vybudovat silné pouto stejně jako Vy k němu a nebo naopak. Každopádně vše záleží na Vás!

Seznamování nechejte na ušákovi. Nechte ho prozkoumávat pokoj a lehněte si k němu na zem - buďte tzv. v králičí říši. Ušáčci jsou od přírody velmi zvědaví a časem si vás přijde očuchat. Můžete mu také nastavit ruku, a pokud se vám o ni otře, opětujte jeho otření pohlazením po tváři. To je takové nejšetrnější seznamování. TIP! Mějte k dispozici nějaký ten pamlsek :-)

Králíček má rád svůj klid a osobní prostor, který bychom mu neměli narušovat. Takovým prostorem bývá hlavně klec, proto by se úklid klece měl dělat jen, když v ní ušáček není a nebo pokud je už na úklid navyklý a vy víte, že se do Vás s chutí nezakousne :-)

Králíček myslí ve vzorcích chování a naučí se reagovat na signály které se často se stejným výsledkem opakují.  Nejlepší je začít s asociacemi už odmala. Zvykat králíčka na určitý systém podávání potravy nebo čištění záchůdku, ochočování a výchova pomocí motivace - jako např. pochvala, pohlazení, milé slovo, nějaký pamlsek. Pokud chceme králíčka naučit, aby registroval podávání potravy nebo pamlsku, zamlaskejte předtím, nebo zašustěte pytlíčkem či zachrastěte krabičkou. Králíček si velice rychle osvojí tento zvuk, který pro něj bude znamenat "podává se dobrota". Některé asociace však mohou vzniknout ani nevíte jak :-)
Na králíčky nekřičet, nebít je, nešlapat po nich!
Jakmile si králíček spojí nějaký zvuk, situaci, tón hlasu, váš výraz, naklonění těla nebo styl napřažení ruky s určitým důsledkem, je to poměrně spolehlivé a obtížně odnaučitelné. V případě, že si s vaší osobou králíček spojí bolest, křik, častá kopnutí (ačkoli neúmyslná) nebo jiné nepříjemnosti, bude se vás prostě bát, nebo k vám nezíská takovou důvěru jak byste chtěli. U některých králíčků to dokonce může vést k agresivitě. Nesmíte dopustit aby se vás králíček bál! To samozřejmě neznamená, že mu musíte všechno dovolit. Je ovšem třeba zvolit takové způsoby, jak králíčkovi ukázat, že něco nemá dělat, aby to nevedlo k jeho strachu.
DŮLEŽITÉ! Ušáčci se běžně mezi sebou lehce štípou zoubky, avšak králičí kůže je hrubší, než ta naše, takže nepochopí, že vás to může bolet. Když vás tedy ušák štípne, myslí to v dobrém! Vy králíčkovi naznačte, ať toto na Vás tedy nezkouší a to např. tím, že zasyčíte a rukou ho lehce o bok odstrčte.
Zvedání králíčků. Při zvedání králíčka ze země se ušákům instinktivně vybaví pocit posledních vteřin jejich života - chňapnutí dravcem, proto se tomu brání, zvyšuje se jim hladina adrenalinu, tep a stresuje je to. Pokud tedy chcete ušáčka zvednout, musíte mu podložit zadeček, aby nevisel a zajistit chycením kůže na krku, aby se nevysmekl. Pád i z malé výšky, případně škubnutí zády při vyproštění z náručí můžou mít vážné následky!  
CHVÁLIT, CHVÁLIT, CHVÁLIT!
Pochvala je alfa omega všeho a je velice důležitá! Když se králíček zachová tak, jak chcete - např. vykoná svoji potřebu na správném místě, okamžitě (pokud možno ještě při jeho akci) ho pochvalte. Opět můžete posílit kladnou asociaci, že bobkování na tomto místě vyvolává pochvalu a příjemný tón hlasu páníčka. Můžete je pochvalou velice dobře motivovat ve výchově, lépe než metodou trestů!
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky