Seno je základem života králíčka!

Jídelníček

Málokdo Vám ve zverimexech řekne, jak se správně má stravovat Váš králíček. Vnutí Vám kupu nezdravých pamlsků a granulí (většinou zn. Nutrin) a v horším případě Vám prodají směsku zrní. No to se Váš králíček  "zdravě" nadlábne! Tak takhle tedy ne!!! ;)

SENO, SENO a zase SENO! Základ jídelníčku všech králíčků by mělo tvořit kvalitní a neomezené množství neprašného sena. Poté do jídelníčku můžeme zařadit čerstvou stravu - jako např. listovou zeleninu, trávu, pampelišky a bylinky, sušené bylinky. Dále pak kvalitní bezobilné granule, nikoli směs zrní! A nakonec kořenovou a plodovou zeleninu s ovocem - což by měl být spíše jako pamlsek :-)

Ještě je vhodné ušákům poskytnout větvičky a dřívka na hlodání.

GRANULE - nejvhodnější volbou jsou bezobilné granule. Zakrslí králíčci, kteří jsou krmeni obilím, směskami či kukuřicí mají tendenci přibírat na váze, mají vážné zdravotní problémy v budoucnu, ačkoli to po dlouhou dobu jeho králičího života třeba znát není. Nedožijí se vysokého věku a v neposlední řadě nejedí seno v takovém potřebném množství nebo nejedí seno vůbec, což vede k vážným zdravotním problémům. Za mě doporučuji BEAPHAR NATURE RABBIT, jsou nejvhodnější přitom CENOVĚ vycházejí na 1 kg skvěle! Lucky a Míňa mají rádi, když jim granulky míchám s jinými druhy, např. CUNIPIC Alphapro rabbit, VL Crispy Pellets. Což je také skvělý nápad a králíček si pochutná. Každá granule obsahuje všechny nezbytné suroviny, bylinky, vitamíny a minerály pro zdraví králíka tak, aby jejich strava byla vyvážená. Pro to, aby králíček jedl dostatečné množství sena, doporučuji v dospělosti dávat tak 20 JAKÝCHKOLI BEZOBILNÝCH granulek denně - víc není potřeba!

Obilí nikdy nepatřilo do králičího jídelníčku, to až my lidé jsme toto zavedli a to z důvodu výkrmu na pekáč. Není to přirozená součást jejich jídelníčku a jejich zážívání! Obilniny z hlediska dlouhodobosti škodí, ačkoli to na králíčkovi není laickým okem třeba vidět. Lucky byl bohužel u jeho původních majitelů krmen směskou a pečivem a odnesla to jeho játra a celkově organismus, na což přišel až rozbor krve! Po měsíci a půl u nás zhubl 1/3 váhy a je samá kost a kůže (předtím byl jen tuk a kůže bez svaloviny). Opravdu si s tím nezahrávejte! Stačí kvalitní seno a cca 20 granulek denně a králíček bude zdráv (pokud nemá nějakou genetickou vadu)! Jsou stovky, ne-li tisíce králíčků, kteří umírají důsledkem špatné stravy, proto si zjistěte opravdu co nejvíce informací o jejich jídelníčku.

Vynechejte nevhodné průmyslově zpracované pamlsky a raději si nasušte nějaké ovoce, zeleninu či bylinky. Králíček bude šťastný a zároveň zdravý!

V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ A NIKDY NEPODÁVEJTE KRÁLÍČKOVI MINERÁLNÍ A SOLNÉ KAMENY!!!
Minerální, vápníkové a solné kameny (kostky) jsou pro králíčky opravdu nevhodné! Natropí více škody, nežli užitku. Králíček má dost minerálů ze své stravy (ze sena, bylinky, kvalitní granule, větvičky) a tyto kameny způsobují zažívací obtíže, nadmíra vápníku způsobuje močové a ledvinové kameny, močový písek, zatěžuje ledviny králíčka a minerální nerovnováha může mít vliv na správný růst zoubků!
CO DALŠÍHO NIKDY NEDÁVEJTE KRÁLÍČKŮM K JÍDLU?
  • Nevhodné pamlsky, jako tyčinky, dropsy, křupky, plněné polštářky apod.
  • Misky plné zrní, luštěnin, směsek lepených medem a dalšími nesmyly
  • CHLEBA, ROHLÍKY a další pečivo, piškoty!!!
  • Obilné granule
  • Tzn. směsky zrní

Pečivo je pro králíčky velice nevhodné a škodlivé a to zejména kvůli škrobu! To samé platí o obilí, kukuřici a luštěninách. Tyto potraviny ve střevech králíčka kvasí, králíček je pak nadmutý a ve střevu se vytváří ideální podmínky pro patogenní mikroflóru a tím i větší náchylnost k nemocem a parazitům. Pečivo je prostě největším omylem! Králíček si jimi neobrousí zoubky, k tomu jsou vhodnější např. větvičky ;) A na obroušení stoliček potřebuje králíček stejně dostatečné množství sena...

Mimojiné na chlebu vznikají plísně a to již v době, kdy to pouhým okem nevidíme (48 hodin starý chléb má zárodky plísně), tyto plísně později způsobují snížení imunity, poruchy jater, trávicího traktu, ledvin a jiných orgánů a také poruchy reprodukce. Chléb je navíc plný přísad, které v králičím zažívání dělají neplechu!
DOPORUČENÍ, JAK BY MĚL VYPADAT KRÁLÍČKŮV JÍDELNÍČEK

1. Hlavní složkou potravy by měl být zdroj vlákniny (stravitelná i nestravitelná)
a) seno
– kvalitní, ideálně luční, sušené na slunci (zdroj vitaminu D), může být i vojtěškové (ale bývá často hrubé a prašné)
b) čerstvá tráva
c) zahradní nejedovatý plevel
d) listy ( třešňové, jabloňové, malinové – ne z ořešáku!
e) listová zelenina (salát – hlávkový dát občas, někdy způsobí lehký průjem, čínské zelí, natě mrkvová, kedlubnová, petrželová, z ředkvičky, řapíkatý celer, květákový celer, fenykl, kapusta, zelí, špenát – dát jen maximálně 1 x týdně, protože obsahuje oxaláty a ty při nadměrné konzumaci mohou vést k močovým kamenům).

Seno a tráva by měly být vždy k dispozici, co jen sežere!!!

2. Nová krmiva se musí zavádět postupně
Stejně tak přechod ze sušeného sena na čerstvé zelené (tráva), minimálně během třech dnů stejně tak přidávání listové zeleniny po troškách, hlavně u zelí, kapusty a salátu.

3. Krmte pestře
Nemyslí se tím pestré barevné granulky v zrní, ale střídat různé typy listové i běžné zeleniny a ovoce. Sladké ovoce, rajče, salátovou okurku a hlávkový salát s mírou, někdy mohou způsobit ve velkém množství průjem.

4. Ovoce a zelenina (ne listová)
Je brána jako doplněk, nemůže být považována jako hlavní zdroj vlákniny. V případě, že králík seno odmítá (může to být i z důvodu zubního nemocnění) je potřeba místo sena použít trávu, listovou zeleninu nebo byliny.
 
5. Zrní, pelety, granule, krmné směsi
Jsou brány jako doplněk (samozřejmě, že březí a rostoucí potřebují více zdroje bílkovin, doporučuji pelety nebo granule), ale obecně je jimi často králík překrmován. Je vhodné jimi krmit 1x - 2x denně, u dospělých a silnějších jen 1x denně menší množství. Během dne se doporučuje zkrmit maximálně 2 % - 3 % tělesné hmotnosti králíka (např. u 2 kg vážícího králíčka to bude na den max. 40 - 60 gramů, bude-li králíček obézní, tak max. 20 gramů a zvýšit pohyb). Nemusíte se bát, že by králíček začal nějak enormně hubnout, králík umí velice dobře využít zdroj energie i jen z trávy nebo sena. KAŽDÝ MĚSÍC KRÁLÍČKA PŘEVÁŽÍME, ABYCHOM ZKONTROLOVALI JEHO VÁHU A DLE TOHO STRAVU UPRAVÍME! 
KRMNÉ SMĚSI NEPOUŽÍVAT VŮBEC!!!

6. Pobyt v létě na sluníčku (ne ve vedrech)
 Dopřejte svému králíčkovi v létě pastvu a pobyt na denním světle (zdroj vitamínu D). Opatrně na jestřáby, dravce a psy!!! Pozor, králíček může také velice pozměnit vaši zahrádku (nerozliší okrasnou od užitkové) :D

8. Vždy kontrolujte množství a velikost tvrdých bobků
Někdy králíček odmítá žrát jiné než své oblíbené krmivo, pokud nežere, hladoví, přestane bobkovat. POZOR! Králík špatně snáší hladovění, pokud nežere (většinou i nebobkuje) 24 hodin, nabídněte mu menší množství čerstvé listové zeleniny (kadeřavá kapusta), trávy, pampelišky nebo sena. Toto rozhýbe střeva. Nedávejte zrní. Často právě přemíra zrní může způsobit tyto problémy, proto zrním vůbec nekrmíme! Lze dát i mrkev nebo jablko. Pokud nežere více než 24 hodin, je potřeba začít s krmením přes stříkačku (ananasový džus, celozrnná kaše, přesnídávka, rozmočené vojtěškové granule) a zároveň navštívit veterinárního lékaře, který podá léky na rehydrataci, podporu peristaltiky a také na podporu funkce jater. Dlouhodobé hladovění (déle než 5 dní) vede k mobilizaci tuků do jater, králík přejde na metabolismus tuků a jako důsledek je pak tzv. ketoacidóza, která vede až k selhání ledvin nebo jater a úmrtí během několika dnů až týdnů. Úspěch má jen terapie včasná, tj. max. 1 - 2 dny hladovění. Při pozdějším zahájení léčby je šance na uzdravení téměř nulová.